for ellers siger det plask. Fælles for alle detaljerne er, at de er flot lavet, og det er en fryd for øjet, når man suser gennem ildringen.
Motorcyklerne er også flot lavet, og måden de bevæger sig på virker realistisk, men ser sammentidig også flot ud. Specielt fedt er det, når et stunt mislykkedes og i sekundet efter skilles kører og motorcykel fra hinanden.
Når man kører på de udendørs baner sprøjter det med jord og vand op i hovedet, det er en fed effekt og er med til at stresse en lidt.
Udenfor er det også store og komplicerede baner, vi har med at gøre. De ligger placeret forskellige steder rundt omkring i verden, og hver bane passer tydeligt ind i landets miljø. Som nævnt indeholder MX Rider masser af detaljer, desværre er det ikke alle detaljer, som er lavet lige flotte - specielt de mange mennesker rundt omkring banerne er nærmest grimme og som hevet ud af den gamle Playstation.
Men alt i alt er grafikken flot med fede stunts, masser af fart over feltet. Så der, hvor der mangler et par enkelte detaljer, betyder det ikke så meget.
Lyd
Lyden i MX Rider supplerer godt om den fede grafik og skaber en fornuftig stemning.
Man kan hele tiden høre, om publikum er tilfreds med underholdningen, derudover er der en meget irriterende kommentator med 3-4 dumme standardbemærkninger, som også sørger for at fortælle sin mening om ens præsentationer. I baggrunden drøner en vild musik ud af højtalerne, og de forskellige tracks passer godt til den heftige action.
Lydeffekter er der også masser af, specielt fedt lyder det, når man hører kørerens klagen mens han styrter ned fra 25 meters højde, men frisk som en ørn løber han bare hen til motorcyklen og endnu engang kan man høre dyret brumme, parat til en endnu mere halsbrækkende stuntcombo.
Konklusion
MX Rider formår på en særdeles tilfredsstillende måde at få leveret et Gameplay, hvor action er et vigtigt nøgleord, adrenalinpumpen en selvfølge og masser af brækkede legemsdele en kedelig kendsgerning. Kombineret med en flot spændende og udfordrende grafik, hvor man kan mærke suset helt ned i maven, står vi med et spil af en god kvalitet. Desværre er spillet ikke ret originalt, men nærmere kopier af allerede udkomne spil. Har man SSX stående hjemme på hylden, vil man ikke få meget ny underholdning ved at købe MX Rider. Hvis man ikke har SSX hjemme, eller bare er vild med denne totalt gennemsyrede farlige sportsspilgenre, så vil jeg helt klart kunne anbefale et køb, og mange farlige MX timer foran skærmen vil være sikret.